Blogi|Lyhytdokumentit

FennoSteel: 40 vuotta putkiosaamista teollisuuden vaativimpiin kohteisiin

Teollisuudessa toimittaja valitaan kahden asian perusteella: pystytkö toimittamaan sen, mitä lupaat, ja pystytkö toimittamaan sen silloin, kun asiakas tarvitsee sitä. FennoSteel on vastannut näihin kysymyksiin 40 vuoden ajan.

Pakoputkivalmistajasta on kasvanut kumppani, joka kehittää ja jalostaa putkiratkaisuja laivoihin, työkoneisiin ja teollisuuden järjestelmiin, joissa virheille ei ole tilaa eikä aikataulussa jousteta. FennoSteel ei vain valmista osia, vaan vahvistaa asiakkaidensa kilpailukykyä.

Menimme katsomaan, miltä se näyttää tuotantohallissa.

Kaikki alkaa kelasta ja päättyy asiakkaan tuotteeseen

FennoSteelin tuotanto ei ala koneesta, vaan materiaalista. Pihaan saapuu jopa 12 tonnia painavia teräskeloja. Niistä leikataan rainaa, joka lähtee kulkemaan linjaa pitkin eteenpäin. Muoto syntyy vaiheittain: ensin pyöreäksi, sitten hitsatuksi, lopulta mittatarkaksi putkeksi.

Tuotanto on rakennettu ketjuksi, jossa jokainen työvaihe tukee seuraavaa. Lopputulos ei ole “valmistettu putki”, vaan osa, joka sopii suoraan asiakkaan tuotteeseen.

Taivutus on se kohta, jossa erot syntyvät

Putken valmistus on vasta alku. Se, mihin muotoon se saadaan, määrittää käytännössä kaiken.

FennoSteelilla tätä varten on seitsemän erilaista taivutinta. Jokaisella oma roolinsa, oma tarkkuutensa ja oma käyttötarkoituksensa. Putki ei taivu yhdellä koneella kaikkiin muotoihin, eikä sen pidäkään.

Kun asiakas suunnittelee omaa tuotettaan, toleranssit ovat tiukat. Jos putki ei osu kohdalleen, koko kokoonpano kärsii.

Siksi taivutus on osa suunnittelua.

verkkoasema oy – suomen kokenein teollisuusmarkkinoinnin kumppani

oletko lukenut nämä?