Valmennus|Myynnin kasvattaminen

Tiekartta moderniin myyntiin – Mikä on arvokasta?

Mitä asiakkaasi arvostaa eniten? Tämä on kysymys, johon jokaisen myyjän tulisi löytää vastaus. Myyntijohtajan tiekartta -videokurssin kolmannessa jaksossa syvennytään siihen, miten myyjät voivat tavoittaa ja puhutella asiakkaita, jotka eivät ole vielä valmiita ostamaan. 

Asiakaspyramidi ja ostoprosessin vaiheet 

Usein myyntityössä keskitytään liikaa asiakkaihin, jotka ovat ostoprosessin loppuvaiheessa ja valmiita tekemään päätöksen. Mutta tiesitkö, että tällaisia asiakkaita on vain noin 3 % kaikista potentiaalisista ostajista? Loput 97 % ovat eri vaiheissa ostopolkua

  1. Tunnistaneet ongelman mutta eivät vielä etsi ratkaisua. 
  2. Kartoittavat vaihtoehtoja mutta eivät ole vielä päätöksenteon kynnyksellä. 
  3. Eivät tiedä ongelmasta, jonka voisit ratkaista. 

Suurin potentiaali myynnin kasvattamiseen piilee näissä 97 prosentissa. 

Luottamuksen rakentaminen on myyjän tärkein tehtävä

On tärkeää lähestyä asiakkaita, jotka ovat vasta alkuvaiheessa ostoprosessiaan. Tämä tarjoaa myyjille aikaa ja tilaa:

  • Luoda luottamusta: Ole aktiivisesti yhteydessä, tarjoa arvoa ja tule tutuksi.
  • Rakentaa suhdetta: Tunteet vaikuttavat voimakkaasti päätöksentekoon, ja tutun kumppanin kanssa kaupanteko tuntuu aina riskittömämmältä.
  • Saada etulyöntiasema: Kun asiakas viimein pyytää tarjouksia, tutulla toimittajalla on etu puolellaan kilpailijoihin nähden.

Arvon ymmärtäminen on avain myyntimenestykseen 

Ymmärtämällä, mitä asiakas todella arvostaa – oli se sitten ongelman ratkaiseminen, tehokkuuden lisääminen tai riskien minimointi – myyjä voi asemoida itsensä luotettavaksi kumppaniksi. Tämä lähestymistapa ei vain lisää onnistumisen todennäköisyyttä, vaan myös erottaa yrityksen kilpailijoistaan. 

Jos haluat kasvattaa myyntiäsi, keskity asiakaspyramidin laajempaan osaan – niihin, jotka eivät vielä ole valmiita ostamaan. Tee pitkäjänteistä työtä, rakenna luottamusta ja tule asiakkaillesi tutuksi jo ennen tarjouspyyntöjä. 

oletko lukenut nämä?

Blogi

Myynnin kasvattaminen

Kaikkihan meidät tuntee

Viime vuosina tämä oletus on kuitenkin alkanut rakoilla. Yhä useampi teollisuusyritys huomaa, että tarjouspyyntöjen määrä ei kehity samaan tahtiin kuin ennen, vaikka oma tekeminen ei…

Lue lisää