Meconet ja Verkkoasema – yli 10 vuotta yhteistyötä takana
Verkkoaseman ja metallituotteita valmistavan Meconet Oy:n yhteistyö on kestänyt jo yli kymmenen vuotta. Pelkästä hakusanamainonnasta Google Adsissa on tultu pitkälle, sillä Meconet on yhteistyön aikana saanut uudet verkkosivut ja verkkokaupan, unohtamatta tietenkään jatkuvaa digimarkkinoinnin toteutusta ja kehittämistä.
Onneksi törmäsimme Verkkoasemaan, vaikka fyysistä etäisyyttä yrityksiemme välillä olikin! Verkkoasema on pystynyt ymmärrettävästi kertomaan mitä tarvitsemme ja tehokkaasti toteuttamaan verkkonäkyvyytemme parantamisen.
Markku Kuismin, myyntijohtaja, Meconet Oy

meconet oy
- Liikevaihto 2021: 58 M€
- Henkilöstömäärä: 300
- Kotipaikka: Vantaa (sivutoimipaikat Pihtiputaalla ja Äänekoskella)

projektin tavoite
Jatkuvaa digimarkkinoinnin toteutusta ja kehittämistä.

tehdyt toimenpiteet
- Digitaalisen markkinoinnin suunnittelu ja toteutus yhdessä asiakkaan ja mainostoimiston kanssa
- Google Ads -hakusanamainonta
- Hakukoneoptimointi
- Verkkosivu-uudistus ja ylläpito
Ulkoistamisen avulla osaamista markkinointiin
Meconet Oy:llä on vahva tahtotila kehittää yrityksen omaa digitaalista presenssiä ja markkinointia. Resurssien niukkuudesta johtuen kaikkea ei ole kuitenkaan pystytty tekemään talon sisällä itse, vaan digimarkkinointi haluttiin ulkoistaa luotettavalle taholle. Verkkoasema teki yhteistyön alkutaipaleella pelkästään hakukoneoptimointia ja Google Ads –mainontaa. Luottamuksen kasvaessa siirryttiin tiiviimpään kumppanimalliin, jossa Verkkoasema on aktiivisesti mukana Meconetin digitaalisen markkinoinnin suunnittelussa ja toteutuksessa kasvumallin mukaisesti. Verkkoaseman toteuttamaa:
- Monikielinen hakukoneoptimointi ja Google Ads-mainonta (suomi, ruotsi, englanti).
- Verkkosivujen tekninen toteutus.
- Analytiikka ja raportointi.
- Markkinoinnin suunnittelu ja ohjaus yhdessä asiakkaan ja mainostoimiston kanssa.
- Verkkosivujen rakenne suunniteltiin alusta alkaen myös hakukoneoptimointia ja hakusanamainontaa silmällä pitäen, jotta tuotteiden ympärille on helppo rakentaa markkinointisisältöä.
Mielestäni teillä on asiantuntevia ja tehokkaita ihmisiä, jotka pystyvät auttamaan meitä verkkomarkkinoinnissa. Olette parantaneet verkkosivujemme näkyvyyttä ja löydettävyyttä samalla, kun verkkomarkkinointiin käytetyt markkinointikulut ovat laskeneet.
Järjestelmien hyödyntäminen myynnin tukena
On tärkeää tehdä markkinointia pitkäjänteisesti, erityisesti kun kyseessä on B2B-liiketoiminta. Toteutamme Meconetille myös uudelleenmarkkinointia ja hyödynnämme myös markkinoinnin automaation mahdollisuuksia. Myös järjestelmien välisiä yhteyksiä on kehitetty, jotta tiedonsiirto on ketterää ja luotettavaa. Kaikki tekeminen tähtää yrityksen tunnettuuden kasvattamiseen sekä myyjien tukemiseen.
vastaavia toteutuksia
Varaa teollisuusmarkkinoinnin auditointi
Useimmat teollisuusyritykset menettävät tarjousmahdollisuuksia, koska niitä ei löydetä silloin, kun ostaja etsii toimittajaa. Auditointi näyttää, miltä yrityksenne näyttää ostajan silmin.
- Auditointi vaatii yhteensä vain 60 minuuttia. Täytätte lomakkeen vartissa ja käymme raportin läpi 45 minuutissa.
- Auditointi paljastaa näkyvyyden pullonkaulat.
- Selkeä toimenpidesuunnitelma ja ideat.
- Budjetti päätösten tueksi.
- Auditoinnin arvo 1 390 €. Tästä tilaamalla auditointi veloituksetta (0€).